Co warto wiedzieć o wirusie Ebola?Wirus Ebola jest rzadką, ale bardzo zaraźliwą chorobą zakaźną, która może prowadzić do śmierci. Jest patogenem krwiopochodnym, który może być przenoszony poprzez kontakt z krwią lub płynami ustrojowymi zakażonej osoby, takimi jak pot, wymiociny czy mocz. W ognisku choroby w 2014 roku, wirus został po raz pierwszy zgłoszony w Gwinei, w części lasu tropikalnego w pobliżu granicy z Liberią i Sierra Leone. Ponieważ wirus nigdy wcześniej nie był zgłaszany w tym regionie, urzędnicy potrzebowali trochę czasu, aby go zidentyfikować i podjąć odpowiednie środki w celu odizolowania zakażonych osób i zatrzymania łańcucha przenoszenia. Niestety, nie ma znanego lekarstwa na Ebolę, ale istnieje eksperymentalny lek, który wykazał pewną skuteczność w leczeniu choroby. Testowane są również szczepionki, które mają zwalczać wirusa.

Gdzie doszło do wybuchu epidemii w 2014 roku?

Ognisko w 2014 roku wystąpiło w Afryce Zachodniej, w części lasu tropikalnego w Guéckédou w Gwinei, w pobliżu granicy z Liberią i Sierra Leone. Był to pierwszy przypadek wybuchu epidemii Eboli w Afryce Zachodniej. Było to również największe i najbardziej złożone ognisko Eboli, jakie kiedykolwiek odnotowano. Pod koniec grudnia 2013 r. i na początku stycznia 2014 r. zespół gwinejskich naukowców został narażony na kontakt z wirusem Ebola podczas prowadzenia badań w wiejskiej wiosce.

Następnie przekazali wirusa krewnym i personelowi medycznemu, gdy zostali przewiezieni do pobliskiego szpitala. Stamtąd wirus rozprzestrzenił się na Liberię i Sierra Leone. Ponieważ wirus nigdy wcześniej nie występował w tym regionie, urzędnicy potrzebowali trochę czasu, aby go zidentyfikować i nie podjęli odpowiednich działań w celu odizolowania zakażonych osób i zatrzymania łańcucha przenoszenia.

Jakie są objawy Eboli?

Początek objawów może wystąpić w dowolnym miejscu od 2 do 21 dni po ekspozycji na wirusa Ebola. Objawy zwykle zaczynają się od gorączki, bólów mięśni, bólów głowy i ogólnego osłabienia, a następnie bólów brzucha, biegunki, wymiotów, wysypki i krwotoku. Pracownicy służby zdrowia są szczególnie narażeni na zarażenie wirusem; są oni narażeni na kontakt z zakażonymi płynami ustrojowymi i mogą mieć bezpośredni kontakt z osobami chorymi.

Czy istnieje lekarstwo na Ebolę?

Nie ma lekarstwa na Ebolę, ale istnieje eksperymentalny lek, który wykazał pewną skuteczność w leczeniu choroby. Lek ten, znany jako ZMapp, został podany dwóm amerykańskim pracownikom służby zdrowia, którzy zarazili się Ebolą podczas pracy w Afryce Zachodniej. Koktajl leków jest połączeniem trzech przeciwciał monoklonalnych; przeciwciała są produkowane w roślinach i pomagają układowi odpornościowemu człowieka zwalczyć wirusa. Testowane są również szczepionki, które mają zwalczać wirusa.