Kask stanowi obowiązkowe wyposażenie zgodne z zasadami BHP na budowie, którego noszenie jest wymagane od wszystkich pracowników podczas wykonywania obowiązków pracy. Jego zadaniem jest minimalizacja uszkodzeń głowy, które mogą wyniknąć na skutek upadku przedmiotów z wysokości lub przypadkowego uderzenia o wystające elementy. W sytuacji zawalenia się części stropu, kask może nawet ochronić życie pracownika. Obecne przepisy BHP nakazują stosowanie kasku jako środka indywidualnej ochrony zarówno dla stałych pracowników, jak i osób odwiedzających budowę. Aby kask zapewniał odpowiednią ochronę, musi spełniać określone wymogi konstrukcyjne, zgodne z przepisami i normami prawnymi. Budowa kasku, obejmująca skorupę, paski mocujące i więźbę, jest kluczowa dla zapewnienia prawidłowej ochrony.
Czy kolor kasku na budowie ma znaczenie?
Kolory kasków budowlanych nie są przypadkowe i odzwierciedlają hierarchię pracowników na budowie. Białe kaski są przeznaczone dla osób najwyższej rangi, takich jak inżynierowie, kierownicy oraz pracownicy budowlanego nadzoru.
Kaski pomarańczowe noszą geodeci. Niebieskie kaski są zarezerwowane dla elektryków, energetyków oraz operatorów dźwigu. Pracownicy fizyczni używają kasków w kolorze żółtym, a osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo i higienę pracy (BHP) noszą kaski zielone. Czerwony kask wskazuje na osobę z zewnątrz odwiedzającą budowę. Architekci są rozpoznawalni po kaskach w kolorze czarnym.
Szeroka oferta kasków budowlanych dostępna jest na https://www.bricoman.pl/bhp/ochrona-twarzy-i-glowy
Czym powinien charakteryzować się odpowiedni kask na plac budowy?
Aby kask spełniał swoją funkcję, musi być prawidłowo wykonany. Skorupa kasku tworzona jest z sztucznego tworzywa i zwykle zakończona jest małym daszkiem. Wnętrze kasku również jest istotne – zawiera więźbę, czyli splot specjalnych taśm, które pełnią dwa główne zadania: utrzymanie hełmu na głowie oraz amortyzacja uderzeń. Więźba może być wykonana z tkaniny lub wytrzymałego tworzywa, które jest łatwe do utrzymania w czystości i bywa czteropunktowa, sześciopunktowa, a nawet ośmiopunktowa.
Dostosowanie kasku do głowy umożliwia regulowany pasek górny, okalający całą głowę. Dodatkowo, podbródkowy pasek z klamrą ułatwia swobodne zapinanie kasku. Materiał, z którego wykonany jest kask, zależy od warunków pracy. Różne typy kasków są wymagane przy pracy na wysokościach, w wysokich temperaturach, lub w miejscach, gdzie istnieje ryzyko odpryskujących gorących metali.
- Zewnętrzny materiał partnerski