Kiedy słuchasz radia, radia samochodowego, domowego zestawu stereo lub przenośnego odtwarzacza muzyki - czego dokładnie słuchasz? To nie brzmi jak hałas. Ale tak naprawdę to nie jest hałas. To strumień fal elektromagnetycznych, które mają określoną częstotliwość i długość fali. Gdybyśmy mieli zobaczyć te fale radiowe w postaci, w jakiej występują w przyrodzie, wyglądałyby one jak zakres częstotliwości od 390 kiloherców do 400 teraherców; gdybyśmy je jeszcze bardziej rozbili, dowiedzielibyśmy się, że składają się one z różnych długości fal w zakresie od 10 centymetrów aż do 1 milimetra. Czym więc są fale radiowe i jak działają? W tym artykule wyjaśnimy wszystko, co musisz wiedzieć o falach radiowych i ich zastosowaniach.
Czym są fale radiowe?
Słowo radio pochodzi od określenia "fale radiowe". W uproszczeniu są to fale elektromagnetyczne, które mają określoną częstotliwość i długość fali. Istnieją one od zarania dziejów, ale odkryto je dopiero w XIX wieku. Fale radiowe są wytwarzane przez różne naturalne i sztuczne źródła, w tym światło widzialne, promieniowanie kosmiczne i mikrofale. Fale radiowe mają wiele różnych zastosowań, w tym komunikację i nawigację.
Jak działają fale radiowe?
Kiedy komunikujemy się za pomocą fal radiowych, to tak naprawdę nadajnik emituje sygnał, który jest odbierany przez odbiornik. Nadajnik zamienia energię elektryczną w fale radiowe poprzez zmianę ich częstotliwości, a następnie przesyła je w powietrzu. Fale radiowe przemieszczają się w przestrzeni i trafiają do odbiornika, który zamienia je z powrotem w energię elektryczną.
Jeśli jest więcej niż jeden odbiornik, który odbiera fale radiowe, wtedy nadajniki będą wiedziały, aby wysłać sygnały do wszystkich odbiorników. Aby zrozumieć, jak działają fale, pomyśl o oceanie. Fale są wytwarzane, gdy wieje wiatr i powoduje tarcie w wodzie. To powoduje, że woda porusza się w górę i w dół, tworząc wzór grzbietów i koryt, podobnie jak fale na zbiorniku wodnym. To samo dzieje się w powietrzu - tylko tam fale nazywane są "falami radiowymi" lub "falami elektromagnetycznymi".
Radio frequency identification (RFID)
Identyfikacja radiowa (RFID) to urządzenie, które wykorzystuje fale radiowe do identyfikacji obecności, autentyczności i lokalizacji przedmiotu. Przedmiot musi zawierać w swojej strukturze chip, który zostanie aktywowany przez nadajnik RFID, gdy znajdzie się on w pobliżu. Chipy RFID są często wykorzystywane w zarządzaniu łańcuchem dostaw do śledzenia przepływu towarów z punktu ich pochodzenia do miejsca sprzedaży.
Technologia ta jest również wykorzystywana do śledzenia ludzi i zwierząt, do uzyskiwania dostępu do urządzeń (takich jak drzwi) oraz do identyfikacji zasobów sieci komputerowej. W przeciwieństwie do kodów kreskowych lub kart z paskiem magnetycznym, które są skanowane przez bezpośredni kontakt, tagi RFID mogą być odczytywane na odległość. Niektóre etykiety RFID mogą być odczytywane, gdy znajdują się wewnątrz pojemnika, torby lub pudełka - co czyni je pomocnym narzędziem w zarządzaniu zapasami i śledzeniu łańcucha dostaw.
- Admin