Jak zapobiegać omdleniom wśród sportowcówJeśli nie ćwiczyłeś przez długi okres czasu i nagle postanowiłeś pójść na maraton, jesteś bardziej narażony na omdlenie. To samo dotyczy osób, które chorowały lub doznały kontuzji. Takie osoby mogą chcieć zacząć ćwiczyć stopniowo, aby uniknąć wywołania epizodu omdlenia. Należy również od czasu do czasu zmieniać rutynę treningową, aby nie przyzwyczajać organizmu do jednego rodzaju aktywności. Jeśli ćwiczysz w jeden sposób przez długi czas, twoje ciało przyzwyczaja się do niego i dlatego zapotrzebowanie na serce nie jest tak duże, jak powinno być. Zmiana rutyny treningowej utrzymuje organizm na nogach i pomaga mu zachować zdrowie.

Zmniejsz intensywność i czas trwania sesji ćwiczeń

Jeśli zdarzyło Ci się wcześniej zemdleć, najlepiej unikać treningów o wysokiej intensywności. Zamiast tego spróbuj ćwiczeń o niskiej intensywności, takich jak pływanie lub jazda na rowerze, lub zaangażuj się w treningi o niskiej intensywności, takie jak joga i tai chi.

  • Podczas regularnych ćwiczeń, staraj się pozostać w docelowym zakresie tętna.
  • Chociaż wszyscy ludzie mają różne tętno, większość osób z prawidłowym ciśnieniem krwi powinna pozostać w granicach 60-80% swojego maksymalnego tętna.

Jeśli zdarzyło Ci się doświadczyć omdlenia podczas ćwiczeń, możesz się zabezpieczyć ćwicząc na odpowiednim poziomie. Ogranicz intensywność i czas trwania treningu oraz rób przerwy między sesjami, aby odpocząć i zregenerować siły. Unikaj ekstremalnych warunków pogodowych i nadmiernego nawodnienia przed, podczas i po ćwiczeniach, pijąc małe, częste łyki wody. Przyjmowanie pewnych suplementów może również pomóc w zmniejszeniu ryzyka omdlenia. Należą do nich koenzym Q10 (CoQ10), witamina B i miłorząb japoński. Te suplementy mogą pomóc skorygować wszelkie nieprawidłowości w funkcjonowaniu serca, które mogą przyczyniać się do omdleń.

Regularnie sprawdzaj swoje ciśnienie krwi

Ludzie z niskim ciśnieniem krwi są bardziej podatni na omdlenia. Jeśli masz niskie ciśnienie krwi, możesz się zabezpieczyć przyjmując leki takie jak beta-blokery, które podnoszą ciśnienie krwi. Należy również unikać nadmiernego podekscytowania, stresu i przegrzania, ponieważ wszystkie te czynniki mogą jeszcze bardziej obniżyć ciśnienie krwi. Z drugiej strony, sportowcy, którzy mają wysokie ciśnienie krwi, są bardziej narażeni na omdlenia podczas okresów zmniejszonego przepływu krwi do mózgu, np. podczas długotrwałych ćwiczeń. W przypadku sportowców z wysokim ciśnieniem krwi, obniżenie spożycia sodu i regularne ćwiczenia mogą pomóc w zapobieganiu omdleniom. Sportowcy z wysokim ciśnieniem krwi powinni również w razie potrzeby przyjmować leki, które pomogą uregulować ciśnienie krwi.