Jak uchronić się przed pułapką pracoholizmuCiężka praca jest godna podziwu, ale ciągła praca stanowi zagrożenie dla zdrowia. Zgodnie z teorią wpływu stresu, długotrwały stres może doprowadzić do wykształcenia się u danej osoby negatywnych mechanizmów radzenia sobie z nim. Innymi słowy, przedłużający się okres stresu związanego z pracą może doprowadzić do uzależnienia się od pracy w celu poradzenia sobie z tym stresem. Zjawisko to jest powszechnie znane jako "pracoholizm" - jest to słowo używane do opisania ludzi, którzy mają obsesję na punkcie swojej pracy kosztem wszystkiego innego w swoim życiu. Ciężka praca i poświęcanie się karierze to cechy godne pochwały. Jednak zbyt dużo lub zbyt intensywna praca może mieć szkodliwy wpływ na samopoczucie psychiczne i relacje osobiste. Ważne jest, aby w życiu zachować równowagę, aby nie nabrać nawyków pracoholika.

Dlaczego robienie sobie przerwy jest dobre dla Ciebie

Jeśli czujesz się zestresowany, wypalony zawodowo lub masz niskie morale, przerwa w pracy może pomóc Ci odzyskać kontrolę nad swoim życiem poprzez zmniejszenie poziomu stresu. Ponadto przerwa w pracy może pomóc w odkryciu nowych pasji, rozwinięciu nowych umiejętności i zbadaniu różnych opcji zawodowych w celu znalezienia pracy, która bardziej odpowiada Twoim potrzebom.

  • Odpoczynek od pracy może być także korzystny dla zdrowia.

  • Szacuje się, że co roku około jeden na pięciu pracowników w Wielkiej Brytanii doświadcza problemów ze zdrowiem psychicznym.

Przerwa w pracy może pomóc w powrocie do zdrowia po problemach ze zdrowiem psychicznym, ponieważ praca może nasilać takie problemy jak lęk i depresja. Nie zaleca się jednak robienia przerwy w pracy osobom cierpiącym na poważne zaburzenia psychiczne, takie jak schizofrenia czy choroba dwubiegunowa.

Chroń swoje związki

Wielu pracoholików zaniedbuje swoje związki osobiste, ponieważ są zbyt pochłonięci pracą. Mogą przegapić ważne wydarzenia, być zbyt zmęczeni, by rozmawiać lub nie wkładać wystarczająco dużo wysiłku w utrzymywanie bliskich relacji. Branie wolnego w pracy może jednak pomóc w uniknięciu tego schematu i chronić swoje związki. Można wziąć wolne, by spędzić czas z członkami rodziny, uczestniczyć w wydarzeniach lub znaleźć czas na rozmowy z najbliższymi przyjaciółmi i członkami rodziny. Urlop może pomóc spojrzeć na pracę z innej perspektywy, lepiej zrozumieć równowagę między życiem zawodowym a prywatnym i wprowadzić zmiany, które ochronią Twoje związki. Możesz również wykorzystać ten czas na zdobycie nowych umiejętności, odkrycie nowych możliwości i znalezienie pracy, która lepiej odpowiada Twoim pragnieniom i potrzebom.