Jak zoptymalizować szybkość ładowania strony, aby poprawić wrażenia użytkownikaW erze cyfrowej doświadczenie użytkownika jest wszystkim. A żaden element witryny nie ma tak bezpośredniego wpływu na wrażenia użytkownika jak szybkość ładowania strony. Jeśli odwiedzający Twoją witrynę będą mieli wrażenie, że czekają w nieskończoność na załadowanie się stron, opuszczą ją w pośpiechu - i nigdy już na nią nie wrócą. Wpływa to również na ocenę Twojej strony przez Google, a to ono decyduje jakie będzie pozycjonowanie Twojej witryny. W jednym z ostatnich raportów stwierdzono, że powolne strony internetowe tracą użytkowników w zastraszającym tempie - to statystyka, która nie wróży dobrze firmom, które nie zdecydowały się jeszcze na wprowadzenie szybszego ładowania stron.

Co to jest szybkość ładowania strony?

W najbardziej podstawowym znaczeniu szybkość ładowania strony to czas potrzebny na załadowanie się stron witryny, gdy są one odwiedzane.

  • Kiedy odwiedzający witrynę klika na link, który odsyła go do innej strony, oczekuje, że strona ta się załaduje.
  • Szybkość ładowania strony internetowej to szybkość ładowania witryny, mierzona w sekundach, która może mieć ogromny wpływ na wrażenia użytkownika z korzystania z witryny.

Wolno ładująca się strona może frustrować użytkownika, powodując, że porzuci on swoje zadanie. Z kolei szybko ładująca się strona utrzyma zaangażowanie użytkownika, a nawet może skłonić go do spędzenia większej ilości czasu na stronie. Również boty Google biorą pod uwagę ten czynnik, szybko ładująca się strona pomaga więc w pozycjonowaniu. Czas ładowania strony może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak rodzaj urządzenia, z którego korzysta użytkownik, jego połączenie internetowe oraz ilość treści na danej stronie.

Dlaczego szybkość ładowania strony jest tak ważna?

Jeszcze kilka lat temu dane dotyczące szybkości ładowania stron były rzadkością. Webmasterzy i projektanci nie skupiali się na tej metryce, ponieważ wydawała się ona mało istotna. Większość użytkowników korzystała z komputerów stacjonarnych, a ich łącza były wystarczająco szybkie dla serwowanych treści. Potem wszystko się zmieniło. W miarę jak nasz świat stawał się coraz bardziej cyfrowy, coraz więcej osób korzysta z urządzeń mobilnych, aby uzyskać dostęp do Internetu. W życiu wielu ludzi tradycyjne komputery stacjonarne zostały zastąpione przez urządzenia mobilne, takie jak smartfony i tablety. Mobilni użytkownicy Internetu mają zazwyczaj wolniejsze łącza i mogą korzystać z Twojej strony w podróży, w miejscu o słabych usługach internetowych. Oznacza to, że szybkość ładowania strony nabiera nowego znaczenia.