Jak zaplanować swój czas w ciągu jednego dniSpójrzmy prawdzie w oczy, praca przy biurku może być męcząca. Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na Twoją wydajność i samopoczucie w godzinach pracy. Od oświetlenia po ergonomię biurka - wszystko odgrywa ważną rolę w tym, jak się czujemy podczas typowego dnia pracy. Badania wykazują na przykład, że długotrwałe siedzenie jest szkodliwe dla zdrowia i obniża wydajność pracy. Istnieją jednak sposoby przeciwdziałania tym negatywnym skutkom - wystarczy częściej stać i zamieniać pracę przy biurku na siedzącą i stojącą. W końcu musimy być aktywni przez cały dzień, zwłaszcza jeśli codziennie spędzamy sześć lub siedem godzin przed komputerem.

Podejmij decyzję przed rozpoczęciem dnia pracy

To jest proste - przed rozpoczęciem dnia pracy zdecyduj, czy chcesz siedzieć, czy stać. Jeżeli wygodniej jest Ci siedzieć, możesz obrócić ekran komputera tak, aby był ustawiony pionowo, a monitor znajdował się przed Tobą, a nie nad Tobą. Można też skorzystać z biurka stojącego lub kupić przystawkę do biurka o regulowanej wysokości. Jeśli chcesz zacząć więcej stać, ważne jest, abyś najpierw porozmawiał o tym ze swoim szefem. Niektóre miejsca pracy mogą nie być tak elastyczne, jeśli chodzi o stanowiska pracy, i mogą nie pozwalać pracownikom na zmianę pozycji z siedzącej na stojącą podczas pracy. Porozmawiaj z szefem o biurku stojącym: Jeżeli chcesz zacząć więcej stać, ważne jest, abyś najpierw porozmawiał o tym z szefem. Niektóre miejsca pracy mogą nie być tak elastyczne, jeśli chodzi o stanowiska pracy i mogą nie pozwalać pracownikom na zmianę pozycji siedzącej na stojącą podczas pracy. Mimo że ważne jest, aby częściej stać przy biurku, nie należy zmuszać się do stania przez cały dzień. Twój organizm potrzebuje czasu, aby się przystosować i przyzwyczaić do regularnego wstawania. Jednym z najlepszych sposobów na zwiększenie komfortu pracy w pozycji stojącej jest zastosowanie podnóżka. Podnóżek podnosi stopy i ułatwia długotrwałe stanie bez uczucia dyskomfortu w nogach, biodrach, plecach i stopach.

Rób krótkie przerwy na spacer w ciągu dnia

Jednym z najlepszych sposobów zwalczania negatywnych skutków siedzenia przez cały dzień jest robienie krótkich przerw na spacer. Jest to prosty sposób na odświeżenie umysłu i zaczerpnięcie świeżego powietrza. Pomaga to także w trawieniu, które może być problematyczne podczas siedzenia. Niektóre osoby mają w biurze własne biurko stojące, więc nie muszą się martwić o znalezienie pokoju na przerwę lub holu, aby się przejść. Jeśli jednak siedzisz w boksie lub pracujesz w domu, być może będziesz musiał znaleźć w budynku spokojne miejsce, w którym będziesz mógł odpocząć od biurka przez około 15 minut.