Jak szybko rozliczyć podatek z e-PIT?

Do dnia 2 maja bieżącego roku każdy podatnik zarabiający w Polsce ma obowiązek złożyć zeznanie podatkowe do Urzędu Skarbowego lub drogą elektroniczną. Poza tradycyjną drogą rozliczenia się, czyli osobistym dostarczeniem wypełnionego PITu do Urzędu Skarbowego, możesz wypełnić swoją deklarację podatkową przez Internet. W internetowym rozliczeniu się pomaże Ci aplikacja e-PIT. Czym jest e-PIT? Czy jest bezpieczny? Czy możesz uzupełnić go samodzielnie, bez niczyjej pomocy?

 

Aplikacja Twój e-PIT- co to jest?

Twój e-PIT jest udostępnianą przez Krajową Administrację Skarbową aplikacją do rozliczenia rocznego zeznania podatkowego dla osób fizycznych. Ta usługa podatkowa Ministerstwa Finansów została uruchomiona po raz pierwszy w 2019 roku. Osoby korzystające z tej usługi nie muszą wypełniać żadnych dokumentów w celu rozliczenia swojego podatku. Jest zdecydowana przewaga e-PITu. Zeznanie podatkowe, które jest już uzupełnione o dane zgromadzone przez administrację czeka na Ciebie w wersji elektronicznej na stronie gov.pl w sekcji e-Urząd Skarbowy. Kiedy zalogujesz się na swoje konto masz możliwość weryfikacji, modyfikacji a nawet odrzucenia przygotowanej tam deklaracji.

Rozlicz podatek z e-PIT

Zeznania podatkowe za rok 2021 są dostępne w wersji elektronicznej już od 15 lutego. Należy złożyć swoją deklarację do Urzędu Skarbowego lub wysłać ją poprzez drogę elektroniczną do dnia 2 maja bieżącego roku. W innym wypadku może czekać Cię sroga kara. Może być to kara grzywny w wysokości do 720 stawek dziennych, kara ograniczenia wolności lub obie z nich. Rozlicz podatek e-pit przez aplikację Twój e-PIT. Możesz rozliczyć się z PIT- 37, PIT-28, PIT-36 oraz PIT-38. Deklaracja podatkową, którą zobaczysz na stronie jest już automatycznie wypełniona. Twoim zadaniem jest zatwierdzenia, modyfikacja lub całkowite odrzucenie jej. Po odrzuceniu takiej automatycznie uzupełnionej deklaracji będziesz zobowiązany wypełnić swój PIT samodzielnie.

W przypadku wygenerowania wersji elektronicznej PITu i nie wysłania go o czasie, takie działanie nastąpi automatycznie. Jest to na pewno zaleta dla spóźnialskich. Jednak należy pamiętać o tym, że w takim wypadku nie zostaną uwzględnione żadne odliczenia czy ulgi. W tej sytuacji nie masz również możliwości przeznaczenia swojego 1% na wybraną organizację i wspomożenie innych w potrzebie.

Ważne jest aby mimo wygody automatycznego wysłania PITu drogą elektroniczną zweryfikować zapisane w deklaracji dane. Aplikacja Twój e-PIT może uwzględnić jedynie część przysługujących Ci ulg oraz odliczeń. Ważnym aspektem aplikacji Twój e-PIT jest to, że nie zapewnia ona rozliczenia przychodów pochodzących z działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej (PIT- 36 oraz PIT-28).

W przypadku, w którym nie zostały wymienione wszystkie dane, które uważasz, że powinny się znaleźć, jesteś zobowiązany uzupełnić je samodzielnie. Pamiętaj, że KAS nie posiada wszystkich Twoich danych, zatem niemożliwe jest automatyczne wygenerowanie PITu, który będzie zawierał wszystkie wytyczne dotyczące ulg oraz odliczeń.